Kronika

Zápis za rok 1981

Počasí
Neúroda jablek a švestek

Těžba uranové rudy
Lyžařské závody
HTÚP v Dubí a Mezách
Rašovská hospoda
Rašovská švitorka
Výstava drobného zvířectva
Stav záhumenkového zvířectva
Integrace národních výborů
Volby do Národního Výboru v Rašově
Nová lesní silnice
Hřbitov
Zemřelí v r. 1981
 


                Počasí

Zima 1980 – 81 začala opravdu nezvykle brzy. Zamrzlo již na 1.XI. a držel mráz celých 14 dnů když do toho napadl i sníh. potom málo povolilo a ku konci listopadu a začátkem prosince opět a s větší intenzitou začalo mrznout. V druhé půli listopadu se urychleně dokončují poslední práce na polích. Kolem vánoc sníh nebyl a mezi svátky bylo jako na jaře. Teploty ve dne až +8°C. Nastříkaný led na kluzišti uplaval. Znovu začalo mrznout až 8 ledna. Sněhu je asi 10 cm. Ke konci ledna je už ½ m sněhu a pěkně mrzne. Zima povolila až v druhé polovině března, kdy už se rozbíhají naplno polní práce. Smykuje se a rozmetají umělá hnojiva. Ke konci dubna se zase ochladilo a byly mrazy až -6°C. Všechno pomrzlo i třešně. Prvá bouře byla 10 března a pak bylo sucho až do začátku května, kdy se rozpršelo. Léto bylo normální, 18 srpna skončily v Rašově žně. Vše se sklízí kombajny. na žně bylo vedro, teploty přes 30°C. Obilí uzrálo vše zajednou. Podzim byl chladný až studený. Brambory se všechny vybraly kombajny.

 

                Neúroda jablek a švestek

Následkem včasného nástupu zimy 1980-81 zůstalo na stromech mnoho nesklizeného ovoce, zvláště švestek a jablek. na jaře zase vše pomrzlo a tak sklizeň byla vcelku slabá, dá se říct skoro žádná. I u třešní byly výsledky slabé. V družstevním sadě se doposud nesklízely žádné třešně. Stromky jsou vzrostlé ale neoře se tam a roste zde tráva na sklizeň, která vzrůst zpomaluje.

 

                Těžba uranové rudy

V měsíci srpnu prováděl národní podnik „Uranový průzkum“ pokusnou těžbu uranové rudy v trati Bučí. Jednalo se o povrchový výskyt asi 500 tun. Po vytěžení byla jáma zavezena hlušinou ze stráně, kde pro myslivecké sdružení byla upravena pláň pro stavbu líhňařského střediska pro bažanty. Pláň urovnali buldozerem pracovníci Uranového průzkumu. Další těžba se zatím neplánuje.

 

                Lyžařské závody

Dne 15 února zorganizovala organizace Svazarm v Rašově lyžařské závody pro děti, mládež i dospělé. Start i cíl byl v Rybníčkách. I když pro nedostatek sněhu v minulých zimách se tomuto sportu v obci moc nevede, sešlo se na startu dost účastníků. Vítězové byli odměněni věcnými cenami.

 

                HTÚP v Dubí a Mezách

V letošním roce byla provedena hospodářskotechnická úprava půdy v trati u Dubí a v Mezách. Byly odstraněny poslední hráze a meze, které neumožňovaly využití této půdy stroji JZD. Zůstatek po soukromém hospodaření-hráze- se rozrůstaly do úzkých polí, kde za této situace byla sklizeň minimální. Úplně se změnil pohled na tuto krajinu, která je zbavena těchto typických hrází.

 

                Rašovská hospoda

V říjnu 1980 nastoupil do rašovské hospody jako nový vedoucí Radek Doušek č. 16. Je vyučen jako kuchař-číšník a přišel z vojny. Otevírací doba je od 18 hod. do 22, v pátek a v sobotu od 18 hod. do 24 hod. Místnost byla vybavena novými židlemi a stoly. Schází se zde ve večerních hodinách hlavně mužská mládež na pivo, kávu a podobně. Vyvařování zde není pro malý zájem.

 

                Rašovská švitorka

Za druhé světové války byla v rašově kapelníkem Juliusem Brázdem založena dechová hudba. Byli v ní hudebníci z Rašova a z Kozárova. Julius Brázda tyto mladé chlapce sám na nástroje vyučil a hrávala tato kapela při různých příležitostech i při pěších poutích na Vranov u Brna km se putovalo z Rašova prvou sobotu v září a návrat byl v neděli. po válce se tato kapela odchodem mnoho členů rozpadla a zbyli zde jen někteří původní hlavně Julius Brázda. nyní hraje v příležitostném složení tato „muzika“, která si vysloužila název „rašovská švitorka“, hlavně na mezinárodním dnu žen a při předsvatebním loučení se svobodou. Počet nyní je v rozmezí 7 až 10. členů.

 

                Výstava drobného zvířectva

Dne 10 a 11 října 1981 byla místním Svazem chovatelů drobného hospodářského zvířectva uspořádána první výstava v Rašově. V parku mládeže byla v sobotu zahájena výstava hodnocením vystavovaných druhů odbornou komisí. Vystavovala se drůbež, slepice, kachny, husy, králíci a holubi. V neděli vyhrávala při výstavě rašovská hudba. Celá akce byla velice dobře a pracně připravena, ale nepřálo tomu počasí. Pršelo celou sobotu, i v neděli byly přeháňky a chladno. Přišlo však dost návštěvníků a výstava byla hodnocena jako dobrá a aktivní. Klece byly půjčeny z Rajce. Výstava měla i propagační účel, nyní se přihlásilo dost nových členů.

 

                Stav záhumenkového zvířectva

Současně se zakládáním Jednotných zemědělských družstev si družstevníci mohli ponechat pro svou potřebu některý dobytek ( 1 kráva,koza, vepřové, králíci, slepice a podobně ), jako záhumenkové hospodářství. Pro snazší způsob života a dobře zásobený trh celkem levnými potravinami se postupně od tohoto hospodaření upouštělo. V převážné většině hospodářských stavení se chová jen drobné zvířectvo-králíci a slepice. Vymizel zcela chov hus, kterých byla na místním rybníce celá hejna. Poslední husy měli Hulákovi v roce 1980. V obci je jenom 5 krav od kterých vykupuje mléko Alois Pavlíček pro JZD. Nyní však se činí potřebná opatření k rozšíření výroby jatečného zvířectva pro výkup a zásobení trhu, poněvadž jsou některá malá políčka nevyužita a neobdělána pro nepřístupnost větší mechanizaci. Taktéž zůstává i dost trávy nesklizené na menších a nepřístupných plochách.

 

                Integrace národních výborů

V minulém roce a letos došlo k slučování Místních Národních Výborů. Menší a malé obce jsou přičleňovány k větším obcím a městům, kde jsou tvořeny rozšířené Národní výbory ze zástupců těchto přičleněných obcí. Obec Rašov zůstává zatím samostatná s vlastním Národním výborem. Taktéž i škola zatím zůstává s vyučováním zde, poněvadž v Lomnici je nedostatek místa k vyučování a nová škola se dosud nezačala stavět.

 

                Volby do Národního Výboru v Rašově

Dne 5 a 6 června proběhly po pětiletém volebním období nové volby do zastupitelských sborů a Národních Výborů. Také v Rašově byli kandidáti navrženi za složky Národní Fronty. Je to 13 kandidátů, kteří byli na veřejné schůzi představeni občanům a schváleni. Ve volební místnosti, která byla v zasedačce MNV, byli tito členové všichni zvoleni. Jsou to následující občané a občanky obce Rašova:

Doušek Josef

nar. 25.9.1930

za Český svaz chovatelů

Kudláček Frant.

15.6.1922

Lidové spotřební družstvo

Buchta Maxmilián

4.7.1923

Česká strana Lidová

Kapounová Vlasta

31.10.1929

Český červený kříž

Huláková Frant.

19.9.1940

Český svaz žen

Chladil Milan

3.1.1955

Svaz socialistické mládeže

Pavlíček Alois

4.8.1946

Svaz pro spolupráci s armádou

Pokoj František

4.8.1945

Český svaz zahrádkářů

Širůček Antonín

17.11.1928

Komunistická strana česksl.

Štěpánková Emilie

6.3.1953

Český svaz žen

Zeman Alois

18.2.1923

Svaz požární ochrany

Špaček Antonín

24.8.1945

Komunistická strana čes.

Vízdalová Vítěslava

11.5.1946

Svaz rodičů a přátel školy

 

V ustavující schůzi byli zvoleni do funkcí :

 

Doušek Josef                                        předseda Místního národního výboru

Širůček Antonín                                    tajemník MNV

Buchta Maxmilián                                předseda komise veřejného pořádku

 

 

                Nová lesní silnice

Jihomoravské státní lesy závod Brno budují v části katastru obce Rašova, Lomnice a Šerkovic novou okružní lesní silnici. Začátek je z Rašova u Smrčiny přes Lomnici – holubník, Šerkovickými lesy zpět k Rašovu s vyústěním na Bendačce – u Buka. Silnice se buduje strojově. Těžký „Katterpillar“ si razí cestu vykáceným lesem a za ním se budují propustě a mostky. Silnice bude asi 14 km dlouhá.

 

                Hřbitov

Letos 3 října uplynulo 10 roků, kdy byl na novém hřbitově první pohřeb a nyní už je hřbitov takřka zaplněn. Zbývá místo ještě pro osum pomníků. V posledních létech zemřelo v obci mnoho lidí a noví na jejich místa nepřibývají. Občané staví moderní pomníky, jejich cena se pohybuje kolem 15 000.-Kčs. Po naplnění nového hřbitova, bude starý hřbitov upraven a jako nový zase založen. Již mnoho pozůstatků je ze starého vykopáno a přeloženo do nových pomníků. Ještě tam však není vyřešena skládka a odvoz starých věnců a smetí.

 

                Zemřelí v r. 1981

Josef Pokoj                                                  26.  6.1981

Emil Špaček                                                 25.  5.1981

Bohuslav Kupský                                         23.10.1981

Frant. Crháková                                           10.  6.1981

Augustin Vojta                                             17.  5.1981

Antonín Musil                                               30.11.1981

Žofie Valová                                                 30.12.1981

Josefa Buchtová                                            21.  9.1981